Z kroniki 1948 roku...

..."Myśl założenia przedszkola podał kierownik Szkoły Podstawowej Zygmunt Janiak, który z ta myślą podzielił się z sołtysem Dziubałą Stanisławem. Sołtys przychylnie ustosunkował się do decyzji kierownika szkoły i podał projekt utworzenia przedszkola w poniemieckim domu ( aktualny budynek)
Przy usilnym staraniach pana Janiaka i wielkiej życzliwości starosty Hollanda Maksymiliana oraz komisarza Ginela Urzędu Ziemskiego otrzymano budynek przeznaczony na utworzenie przedszkola. Odbyło to się na specjalnej sesji w Chmielinku.
Funkcję kierownika placówki powierzono Alicji Żuchowskiej 1.XI.1948r.
Z powodu jednak nie wykończonego jeszcze budynku, kierownik szkoły za zezwoleniem Inspektoratu szkolnego utworzyli przedszkole w gmachu szkolnym.
T tymczasem praca wokół organizacji przedszkola trwała. Zwołano pierwsze zebranie rodziców i utworzono Komitet Rodzicielski Przedszkola 7.XI.1948r w którego skład wzięli:

Prezes- Cyga Kazimierz
Zastępca- Bartczak Piotr
Sekretarz- Roszak Sylwester
Skarbnik - Nogal Janina

Nieco później otrzymano pierwsze przydziały żywności na dożywianie dzieci. Wybrano kucharkę, która opłacono z opłat rodziców. Zakupiono artykuły kuchenne oraz otrzymano fundusz na zakup zabawek".

W październiku 1949r. Alicja Żuchowska zrezygnowała z pracy w przedszkolu. Przez dwa miesiące przedszkole pozostało bez wychowawczyni. Jednakże z początkiem nowego roku 1950 Inspektorat Szkolny w Nowym Tomyślu przydzielił do pracy w przedszkolu
Krystynę Jackowiak ( Traczewska) Rozpoczęła ona swą pracę dokładnie 4 stycznia 1950r.
Wiosną 1950 r wybudowano budynek gospodarczy oraz sanitariaty z funduszu Gminy Rady Narodowej we Lwówku. Dnia 20 sierpnia 1950r Komitet Rodzicielski urządził pierwszą zabawę taneczną w parku w Chmielinku. Dochód z zabawy przeznaczony był na potrzeby placówki.

Tegoż samego dnia, czyli 20 sierpnia 1950 żegnają przedszkole pierwsze dzieci uczęszczające do przedszkola urodzone 1943 roku.

KALENDARIUM WYDARZEN PRZEDSZKOLNYCH

1.XI.1948r. - Alicja Żuchowska obejmuje funkcję kierowniczą przedszkola
10.V.1949 r. - wykończenie mieszkania prywatnego w budynku przedszkolnym
9.VI.1949r. - uruchomienie budynku przedszkolnego