Projekt "Comenius" w naszej szkole.

„Uczenie się przez całe życie” (wcześniej Socrates i Leonardo da Vinci) to program umożliwiający rozwój umiejętności  i kompetencji, zdobywanie wiedzy oraz uczenie się w ciągu całego życia. Wspiera współpracę międzynarodową, promuje mobilność pomiędzy systemami edukacji i szkoleń w obrębie Wspólnoty. Program przyczynia się do podnoszenia jakości i zwiększenia atrakcyjności szkolnictwa i kształcenia zawodowego w Europie.

„Umiejętność czytania w erze cyfrowej celem poprawy nauczania języka ojczystego” to temat projektu „Comenius”, który będzie realizowany przez dwa najbliższe lata. Rozpoczyna się we wrześniu 2013 r. i kończy w czerwcu 2015 r. Koordynatorem projektu jest szkoła szwedzka.

W ramach projektu odbyło się pierwsze spotkanie, które miało miejsce w SP w Chmielinku w dniach 22-24.10. 2013 r. Uczestniczyli w nim nauczyciele reprezentujący szkoły z pięciu państw: Bułgarii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji oraz Polski. Podczas spotkania zaplanowano działania na cały okres współpracy. W związku w tym, że celem projektu jest poprawa poziomu umiejętności czytania, porównano, jak zagadnienie czytania  zostało ujęte w podstawach programowych państw członkowskich projektu. Zaprezentowane zostały tradycyjne metody nauki czytania oraz korzystanie z najnowszych możliwości technologii informacyjnej, które mają na celu zachęcenie uczniów do czytania, a także nauki języka obcego.  Dzieci oraz nauczyciele z pięciu szkół będą mogli wzajemnie się komunikować za pomocą różnych środków, np. skypa, blogów, portali społecznościowych, itp., a także osobiście porozmawiać podczas kolejnych spotkań w pozostałych szkołach. Również kilkoro uczniów z naszej placówki będzie mogło odwiedzić wybrane szkoły naszych partnerów.

Oprócz oficjalnych spotkań, goście odwiedzili:  Gimnazjum, Przedszkole oraz Urząd Miasta i Gminy we Lwówku. Mieli także możliwość podziwiania wybranych miejsc naszego regionu (zwiedzanie Poznania, Nowego Tomyśla, pałacu i okolic Wąsowa). Niestety, miniona wizyta była jedynym spotkaniem w naszej szkole, jakie zostało zaplanowane w tym projekcie i mamy nadzieję, że goście będą  długo oraz pozytywnie wspominać nie tylko przepiękną, jesienną aurę, ale przede wszystkim naszą polską gościnność.

Następne takie spotkanie odbędzie się w Hiszpanii już w kwietniu przyszłego roku.

Opublikowano: 29 października 2013 18:52